Prevoz do Sremskih Karlovaca i nazad, turističko razgledanje grada (obilazak Patrijaršijskog dvora, Saborne crkve, Karlovačke gimnazije, česme Četiri lava) kao i posetu najstarijoj karlovačkoj vinariji – Živanović uz nezaobilaznu degustaciju šest vrsta vina, uključujući i čuveni bermet čiji se tajni recept vekovima prenosio s kolena na koleno. Ljubitelji meda imaće priliku da probaju četiri vrste meda, nakon čega sledi poseta muzeju pčelarstva. Nezaobilazna je i poseta manastiru Krušedol, jednom od najznačajnijih srpskih manastira u kome počivaju posmrtni ostaci mnogih znamenitih Srba.
Sremski Karlovci se nalaze desetak kilometara od Novog Sada, na desnoj obali Dunava, na obroncima Fruške gore. Veruje se da je grad nastao za vreme Rimskog carstva. Iz tog doba datiraju i nadaleko čuveni vinogradi koji već sedamnaest vekova krase njegove padine.
Za vreme turske okupacije postaje jedno od najvećih naselja u Sremu. U septembru 1698. godine u Karlovce dolaze predstavnici Turske i Svete lige kako bi pregovorima okončali dugogodišnji rat. Mir je potpisan 26. januara 1699. na jednom od uzvišenja u Karlovcima. Za tu priliku postavljen je veliki šator u koji se ulazilo sa sve četiri strane sveta. Ovaj kuriozitet omogućio je da predstavnici svih država istovremeno uđu na pregovore, ne dajući nikome prvenstvo. Prvi put u istoriji ratovanja i pregovora upotrebljen je okrugli sto. Na tom mestu kasnije je podignuta crkva koja je, u počast sklopljenom miru, dobila naziv “Kapela mira”.
Premeštanjem mitropolije iz Krušedola u Karlovce 1713. grad postaje jedan od centara Srpske pravoslavne crkve.Posebno mesto u istoriju Karlovci dobijaju u maju 1848. godine kada je patrijarh Rajačić na glavnom trgu proglasio stvaranje Vojvodine Srbije, čime je ostvarena vekovna želja srpskog naroda za posebnom političkom celinom u okviru Austro-Ugarske.
Preseljenjem Patrijaršije i drugih institucija u Beograd, Karlovci su izgubili dotadašnji značaj, ali su postali jedinstveni živi muzej prošlosti.
Kako su Frušku goru oduvek krasili vinogradi sa izuzetnim vrstama grožđa, tako su Sremski Karlovci vekovima negovali tradiciju pravljenja vrhunskih vina.
Prof. Jovan Živanović bio je profesor Gimnazije i Bogoslovije u Sremskim Karlovcima, naš najveći srpski pčelar, otac modernog pčelarstva , ali i čovek koji je imao veliko znanje u pravljenju vina. Danas se proizvodnjom bavi sedma generacija vinara u porodici.Proizvodnja vina obavlja se u tristogodišnjem vinskom lagumu , jednom od najstarijih i najvećih u kojima su i naši preci pravili vino.Vinogradi se nalaze na istom mestu gde su se nalazili i pre više vekova, u “Mateju”, na 200 m nadmorske visine, u blizini Dunava, na obroncima Fruške gore, koji daju vrhunski kvalitet grožđa i vina.
Vino ausbruch se nalazilo na vinskoj karti broda “Titanik”, među najboljim vinima svetskog glasa.
Veoma star recept po kojem se spravlja bermet , u karlovačkim porodicama čuvao se kao najveća tajna koja se prenosila sa kolena na koleno. Bio je služen na Ruskom, Engleskom I Bečkom dvoru I izvožen u Ameriku do Njujorka tridesetih godina prošlog veka. Proizvodi se od prirodnih vina uz dodatak 27 različitih špecija : suvog grožđa, pelena, rogača, slačice, oraščića, vanile, suvih smokava i dr.Kao najstarija vinarija u Karlovcima, porodica Živanović je široko otvorila vrata vinskom turizmu, odnosno posetiocima iz svih krajeva zemlje i inostranstva, ljubiteljima dobre kapljice.